Görüntüyü Projeksiyona Aktarma

Görüntüyü Projeksiyona Aktarma

Sunum yapma ihtiyacı duyduğumuzda, alanların vazgeçilmezleri elbetteki projeksiyon cihazlarıdır. Tabi ki, projeksiyon cihazları tek başlarına bir işe yaramazlar. Bilgisayar yardımı ile olan görüntünün tahta, perde ya da duvara yansıtılması ile çalışmaktadırlar. VGA ve HDMI girişleri ile bağlantı sağlanmaktadır.

Bilgisayarı projeksiyona yansıtmak için muhtemelen bir çoğumuz tarafından bilinen ama unutulan, az bilinen ya da hiç bilinmeyen  Windows işletim sisteminin sunduğu basit bir kısayol tuşu ile görüntüyü kolaylıkla yansıtabilirsiniz.

Windows 7, Windows 8 veya Windows 10 işletim sistemlerinde aşağıdaki tuş kombinasyonu kullanılarak, ekranı ikinci bir ekrana yansıtabilirsiniz.

Windows Tuşu + P

Tabi bu kısayol tuşu sadece projeksiyon cihazlar için geçerli değil, “Projeksiyon, Televizyon, Monitör gibi” tüm aygıtlara bu kısayol tuşu kullanılarak yansıtma işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu kısayol tuşu kullanıldığında bilgisayarınızda 4 adet seçenek ile karşılaşacaksınız. (Bu seçenekler arasında P tuşuna basarak veya klavye yön tuşlarını kullanarak geçiş yapabilirsiniz.)

Goruntuyu-projeksiyona-aktarma-1

  • Sadece Bilgisayar Ekranı : Görüntü yalnız kullandığınız bilgisayarda görünür. Sunum projeksiyon üzerinden yapılırken, ekranın izleyiciler tarafından görünmesi istenmiyorsa bu seçenek kullanılmaktadır.
  • Yinele : Aynı görüntü bilgisayarda ve projeksiyonda görüntülenmektedir.
  • Uzat : Ekranın genişletilmesiyle iki ayrı ekran elde edilebilir. Bu sayede istediğiniz görüntüleri ikinci ekrana yansıtarak, kullanmış olduğunuz bilgisayarda farklı çalışmalarla ilgilenebilirsiniz. (Bu işlem genelde iki monitör kullanan kullanıcılar için faydalıdır)
  • Sadece İkinci Ekran : Ekran sadece projeksiyonda görünmektedir. Bu seçeneği kullandığınızda bilgisayarınızda herhangi bir görüntü göremezsiniz.

Görüntüyü projeksiyona aktarma kısayolu konusunda paylaşmış olduğum bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.