iPhone’ da Hayat Kurtaran Gizli Özellikten Haberdar mıydınız?

iPhone’ da Hayat Kurtaran Gizli Özellikten Haberdar mıydınız?

Nereye gitsek yanı başımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlar, hayatımızın büyük bir parçasını oluşturur hale geldi. Akıllı unvanını aldığından bu yana ihtiyaç duyabileceğimiz her anda yada yaşanılabilecek herhangi bir acil durumda her türlü imkânı sağlar oldu. Apple’ ın iPhone cihazlarına yönelik geliştirdiği tıbbi kimlik adında kişisel sağlık bilgilerinizin bulunabildiği, hayati öneme sahip, bu gizli özellikten haberdar mıydınız?

iPhone cihazlarda telefon kilitli durumdayken Acil Durum araması yapılabilecek sekmenin içerisine gizlenen bir sağlık kartı bulunmakta ve bu kart çoğu kullanıcı tarafından da bilinmemekte. Peki bu kart ne işe yaramakta?  Örneğin trafik kazası geçerdiniz ve bilincinizi kaybettiniz, telefonunuz kilitli olsa dahi daha önceden tanımlamış olduğunuz (Alerjiler ve Reaksiyonlar, Kan Grubu, Ağırlık, Boy) gibi bilgilere sağlık ekiplerinin erişmesini sağlıyor. Oldukça basit olan bu özellik sayesinde söz konusu olan zamansa ilk müdahale anında hayati önem taşıdığını söyleyebilirim.

Hayati Öneme Sahip Olan Tıbbi Kimlik Kartı Nasıl Eklenir?

  • Telefonunuzun ekranını açık hale getirip, kilit ekranı üzerinde bulunan Acil Durum sekmesine ve ardından Tıbbi Kimlik sekmesine tıklayın
  • Tıbbi Kimlik özelliğini kullanabilmek için öncelikli olarak iPhone’ da yer alan Sağlık uygulamasını açın
  • Ekranın sağ alt tarafından yer alan Tıbbi Kimlik sekmesine ve ardından Tıbbi Kimlik Yarat butonuna tıklayın
  • Gelen ekranda Acil Durum Erişimi başlığı altında Kilitliyken Göster seçeneğini aktif hale getirin
  • İsim ve doğum tarihi bilgilerinin girilmesinin yanı sıra istenirse fotoğrafta ekleyebiliyorsunuz
  • Tabi ki asıl önemli olan Hastalıklar, Tıbbi Notlar, Alerjiler ve Reaksiyonlar, İlaçlar, Kan Grubu, Ağırlık, Boy gibi girilecek bilgilerin yanı sıra organ bağışında bulunulduğu ise yada dilerseniz acil durumda aranacak kişiyi de ekleme imkanı sunmakta

iPhone-da-hayat-kurtaran-gizli-ozellikten-haberdar-miydiniz-1

Bu özellik sayesinde hasta en yakın sağlık kuruluşuna getirildiğinde kişisel özelliklerini ve tıbbi geçmişini sağlık ekiplerine aktararak, ilk müdahaleyi hızlandırıyor.

iPhone cihazlarında hayat kurtaran Tıbbi Kimlik Kartı özelliği hakkında bilinmesi gerekenlerin ne olduğu konusunda paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.