iPhone’ da Klavye Türkçe Olsun Ancak Tuşların Boyutu Küçülmesin!

iPhone’ da Klavye Türkçe Olsun Ancak Tuşların Boyutu Küçülmesin!

iPhone cihazımda klavyeyi Türkçe olarak kullandığımda tuşların boyutu çok küçülmekte. Peki, bu tuşları İngilizce klavyede olduğu gibi büyük olarak kullanıp Türkçe karakterleri rahatlıkla kullanabilmek mümkün mü? sorusuyla karşılaştım. Aslında herkes tarafından bilinen ama unutulan ya da hiç bilinmeyen bu konu hakkında bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum.

Normalde klavye Türkçe olarak kullanıldığında, klavye daraldığından istenilen tuşa dokunmak zorlaşabiliyor.  Tabi bu durumun çözümü elbette ki mümkün. Çözüm içinse başka bir Türkçe klavye kullanılması gerekmekte.

” Türkçe Q ” klavye; Türkçe karakterleri ekranda göstermekte. Peki, alternatif olarak kullanılabilecek ” Türkçe QWERTY ” klavye; Türkçe karakterleri göstermemekte, ancak örneğin S harfine basılı tutulduğunda Ş harfinin çıkartılmasını sağlamakta. Yine aynı şekilde örneğin Ö, Ç , İ, Ü harfleri için O, C, I, G harflerine basılması tutulması yeterli olacaktır.

iPhone-Turkce QWERTY-Klavye-1

Türkçe QWERTY aktif edebilmek için;

  • Ayarlar > Genel > Klavye > Klavyeler > Türkçe içerisinden seçimi değiştirebilirsiniz.

iPhone-Turkce QWERTY-1

iPhone’ da klavye Türkçe olsun Ancak tuşların boyutu küçülmesin konusuna yönelik paylaştığım bilgi umarım yararlı olmuştur.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ahmet dedi ki:

    Bildiğim bilgi ama anlatım çok güzel olmuş emeğine sağlık kardeşim