Kablosuz Bağlantıda Hız Düşmesinin Nedeni Ne Olabilir?

Kablosuz Bağlantıda Hız Düşmesinin Nedeni Ne Olabilir?

Her ne kadar kablolu bağlantının kablosuza göre daha performanslı olduğu düşünülse de, kablosuz ağ ( Wi-Fi ) ile internete erişimin hayatımızı kolaylaştırdığı da bir gerçektir. “Kablosuz bağlantıda hız düşmesi yaşıyorum. Bu durum neden kaynaklı olabilir?” sorusuyla karşılaştım. Gelin beraber bu soruya yanıt bulmaya çalışalım…

Evlerin yanı sıra iş yerleri, havaalanı, otel ya da kafeler gibi yani kısacası her noktada kablosuz ağ bağlantısı kullanılmaktadır. Tabi ki kablosuz ağ bağlantısı ile internete erişimde yavaşlama sorunu da mutlaka yaşanmaktadır. İnternete erişimde kablosuz ağın kullanıldığı bir ortamda, internette gezinirken bağlantı hızının yavaşladığını hissettiğiniz oldu mu? Peki, kablosuz ağda (Wi-Fi) hız düşmesinin nedeni ne olabilir?

Kablosuz ağ bağlantısında hız düşüşüne neden olabilecek faktörleri kısaca bu şekilde sıralayabiliriz:”modemin düzgün yere yerleştirilmemesi, diğer teknolojik cihazlardan yayılan frekanslar, diğer modemlerden gelen Wi-Fi sinyalleri, aynı ağa bağlantı kuran kuran kişi sayısı

Kablosuz Bağlantıda Hız Düşüşü Yaşanıyor

https://www.puttygen.net/

, Hız Düşmesi Neden Kaynaklı Olabilir?

Kablosuz ağ bağlantı hızının düşüşüne neden olabilecek faktörleri kısaca şöyle özetleyebilirim.

Modemin Düzgün Yere Yerleştirilmemesi

Modemler sinyal yaydıklarından eğer kalın duvar yada bir takım eşyaların arkasında kalırsa sinyallerde yavaşlama gözlenir. İnternet’ i daha çok nerede kullanıyorsak, bulunulan noktaya modemin konulması fayda sağlayacaktır.

Diğer Teknolojik Cihazlardan Yayılan Frekanslar

Elektronik cihaz (mikro dalga, kablosuz telefon gibi) frekansları modemin frekansıyla karışırsa gelen internet sinyallerinde haliyle yavaşlama gözlenecektir. Bu nedenle modemin doğru şekilde konumlandırılması gerekmektedir.

Diğer Modemlerden Gelen Wi-Fi Sinyalleri

Yakınınızda bulunan noktalarda (örneğin komşularınızda) Wi-Fi (kablosuz ağ) bağlantısı bulunuyor ve bu noktalardan sinyaller geliyorsa sinyalin kesilmesine buna bağlı olarak ta internete yavaş girmenize neden olabilmektedir.

Aynı Ağa Bağlantı Kuran Toplam Kişi Sayısı

Birçok kişinin aynı ağ bağlantısını kullanıp, internete girmesi doğal olarak bağlantı hızınızı düşürecektir.Bu ağı kullanan kişi sayısını kısıtlarsanız, sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Son olarak tabi ki servis sağlayıcınızın da (Ttnet, Superonline gibi) bu yönde etkileri bulunmaktadır.

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “Kablosuz Bağlantıda Hız Düşmesinin Nedeni Ne Olabilir?” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Telefondan Wi-Fi Şifresini Öğrenme” haberini okumak için buraya tıklayın

Android’ de Wi-Fi Şifresini Vermeden Paylaşın” haberini okumak için buraya tıklayın

iPhone’ da Wi-Fi Şifresini Vermeden Paylaşın” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet Semih dedi ki:

    çok güzel özetlemişsiniz.