Powerbank Kullanmak Telefona Zarar Verir mi?

Powerbank Kullanmak Telefona Zarar Verir mi?

Teknolojik anlamda büyük gelişim ve değişim gösteren akıllı telefonlar, artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası halini aldı. Hayatımıza girdiğinden beri her ne kadar istenilenleri yerine getirseler de, cihazlardaki problem genel olarak ele alındığında “şarjın çabuk tükenmesi” ortaya çıkmakta.

Akıllı telefonların çok sık kullanımı bataryaların çabuk tükenmesine neden olmakta. Telefon bataryaları artık gereksinimlerini karşılayamadığından kullanıcıları Powerbank gibi mobil şarj sistemine yönlendiriyor. Gün içerisinde telefonu mutlaka bir defa şarj ediyorsunuzdur. Mobil kullanıcıların ortak sorunu şarj etme ve bekleme süresidir. Hal böyle olunca duvar prizlerine bağlı kalmak çok tercih edilen bir şarj etme yöntemi olmadığı için tüm kullanıcılar, Powerbank şarj kitlerine yöneliyor. Powerbank akıllı telefonlar için zararlı mıdır? sorusu merak edilen, sorulması gerekenler arasında yerini alıyor. Bu konuya BilisimBiLGi olarak değinelim istedik..

Powerbank’ lar, mobil cihazları daha sonra şarj edebilmek için enerjiyi depolamaktadır. Uzun vadede yapılan araştırmalar ışığında, Powerbank kullanımının akıllı telefonlarda pil ömrüne zarar verebileceği belirtilmiştir. Sahte Powerbank’ lerle piyasada karşılaşabilirsiniz. Bu tarz cihazlar, akıllı telefona gerektiğinden daha yüksek ya da daha düşük bir voltaj verebileceğinden telefonun bataryasına ciddi anlamda zarar verebilir. Tabi bunların yanı sıra bilindik ve kaliteli bir marka taşınabilir şarj cihazları, özellikle voltaj çıkışı telefonla aynı ise hiçbir sorun çıkarmamaktadır. Ek olarak kaliteli Powerbank’ ler, cihazınızı “aşırı şarj, aşırı akım, aşırı ısınma ve aşırı voltaj” dan korumaktadırlar.

Powerbank’ ler Akıllı Telefonlarda Pil Performansını Etkiler mi?

Kaliteli olmayan Powerbank’ ler, batarya ömrünü ciddi oranda etkilemektedirler. Farklı voltaj değerlerinde olan cihazlar, şarj anında ısınma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu durum batarya ömrünü normal kullanıma göre düşürecektir.

Akıllı Telefonumda Powerbank Kullanmalı mıyım?

  • Elbette kullanabilirsiniz, ancak bilindik ve kaliteli markaların kullanılması yerinde bir karar olacaktır. Kaliteli bir Powerbank kullanımı, pil ömrüne zarar vermez veya etkilemez
  • Powerbank kapasitesinin, aygıtınızın kapasitesinden daha yüksek olduğundan emin olun

Örneğin, akıllı telefonunuzun kapasitesi 2500mAh ise, 2000mAh kapasiteli bir güç bankası tamamen şarj edemez, oysa 10000mAh kapasiteli bir güç bankası telefonunuzu şarj edebilir.

Son olarak Powerbank almaya karar verdiniz, alırken kaliteli ürün tercih etmeyi ve voltaj değerlerine dikkat etmeyi unutmayın!

Powerbank kullanmak telefona zarar verir mi konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Akıllı Telefonların Orijinal Olup Olmadıkları Nasıl Anlaşılır?

Ram’ in Akıllı Telefonlar Üzerindeki Etkisi Nedir?

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.