Word Dosya Boyutunu Küçültme (Programsız)

A+
A-
Word Dosya Boyutunu Küçültme (Programsız)

Yazı yazmada ve metinlerin düzenlemesinde sağladığı kolaylıklardan dolayı kullanıcılar için çok önemli bir araç olan Microsoft Word’ de, üzerinde çalıştığınız bir döküman çok sayıda fotoğraf içeriyor. Dosya boyutu da buna bağlı olarak yüksek boyutlara çıkabiliyor. Yine bu dosyayı mail yoluyla göndermek istediğinizde, gönderim kolay yolla sağlanamıyor. Tabi buna bağlı olarak kullanıcılar, “Word dosyasının boyutunu nasıl küçültebilirim?” sorusunu kendilerine yöneltiyor. Word’ de dosya boyutu ile alakalı bu duruma BilisimBiLGi olarak değinelim istedik..

Word’ de dosya boyutunun küçültmesine yönelik bir arayışa girdiyseniz, döküman içerisinde yüksek ihtimal resim kullandınız. Resim kullanıldığından dolayı dosya boyutunun artması normaldir. Peki, dosya boyutunu küçültmek için resimlere nasıl müdehale edilebilir?

Word’ de Dosya Boyutunu Küçültmek için Resimlere Nasıl Müdehale Edilir?

  • Öncelikli olarak üzerinde çalıştığınız Word dökümanını açın
  • Döküman içerisinde bulunan herhangi bir resme tıklayın
  • Üst menüler içerisinden Biçim seçimine tıklayın
  • Yine aynı yerde açılan menü içerisinden Resimleri Sıkıştır butonuna tıklayın
( Windows Bilgisayarda )
( Mac Bilgisayarda )
  • Sayıca çok fazla resim varsa ve haliyle hepsiyle ayrı ayrı uğraşmak istemiyorsanız, açılan pencereden Yalnızca bu resme uygula seçiminin yan tarafında yer alan kutucuktaki tiki kaldırın
  • Alt kısımda ise istenilen çözünürlük seçimini belirleyin

Yapılan bu işlem sayesinde Word dökümanı içerisindeki resim dosyalarının boyutu ciddi oranda küçülecektir. Bu da doğal olarak dosya boyutunu küçültecektir.

Word dosya boyutunu küçültme konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Word’de Bir Metni Gizleme ya da Gösterme

Microsoft Word’ de Varsayılan Yazı Tipini Değiştirme

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.