Gece Boyunca Telefonları Şarjda Bırakmak Sağlıklı mıdır?

iOS
A+
A-
Gece Boyunca Telefonları Şarjda Bırakmak Sağlıklı mıdır?

Telefon, tablet ya da diğer akıllı cihazları uyumadan şarjda takılı bırakır ve sabah şarjdan alırız. Peki yapılan bu işlem, cihazlar için ne derece sağlıklıdır?

Akıllı telefon kullanıcılarının özellikle üstünde durduğu konulardan birisi de, cihazların gece şarja takılı bırakılmasının zararlı olup olmadığıdır. Gece yatmadan önce cihazların şarj edilmeye bırakılması, çoğu kullanıcı tarafından tercih edilen bir durumdur. Peki, telefonları 6-7 saat belki de daha uzun süre şarjda tutmak zararlı mıdır?

Teknolojik anlamda büyük gelişim ve değişim gösteren telefonlar, akıllı ünvanını aldığından bu yana ihtiyaç duyabileceğimiz her türlü imkanı bizlere sunmakta. Her ne kadar tüm isteklere cevap verseler de, cihazlardaki problem genel olarak ele alındığında “şarjın çabuk tükenmesi” ortaya çıkmakta.

Kullanıcıların ortak sorunu ele alındığında “şarj etme” ve “bekleme süresi” öncelikli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akıllı Telefonlar, Pili de Akıllı Kullanırlar

Gelişen ve yenilenen mobil teknolojisi ile beraber bataryaları şarj eden adaptörler büyük önem teşkil etmektedir. Zaman içerisinde sıkıntı çıkarmaması adına orijinal adaptörler bu durumlara engel olmak için tasarlandı. (Yani batarya şarj seviyesi %100 durumda iken pile giden akım kesilmekte)

Telefonları Gece Boyunca Şarjda Bırakmalı mıyız?

Günümüz telefonlarında piller

, tamamen şarj olduğunda gelen akımı almayı kesmektedir. Pillerin tamamen şarj olduktan sonra şarj almaya devam etme gibi bir riski bulunmamaktadır. Telefonlarımız artık akıllandığından geceleri telefonlarımızı şarjda bırakmak herhangi bir sorun yaratmayacaktır.

Sonuç olarak orijinal ürün ve adaptörleri kullanmaya özen gösterin. Yine de imkan dahilinde telefonu gereğinden fazla şarja takılı bırakmamaya özen gösterin.

Sonuç

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda, gerekli olan konuya detaylı bir şekilde değindik. Ayrıca dilerseniz, Akıllı Telefonum Neden Yavaş Şarj Oluyor! bu içeriğimize de bir göz atabilirsiniz.

Peki, siz paylaşmış olduğumuz bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmına yazarak, bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bu İçerikler de Size Faydalı Olabilir!

Notebook Kapağı Kapalı Konumda iken Telefon Nasıl Şarj Edilir?” haberini okumak için buraya tıklayın

iPhone’ umu Normalden Daha Hızlı Nasıl Şarj Edebilirim?” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Zehra dedi ki:

    Son derece faydalı bir bilgi olmuş elimize sağlık

    1. KILIC dedi ki:

      teşekkür ederim