iPhone’ lara iOS 14 ile Gelen Turuncu ve Yeşil Nokta!

iOS
A+
A-
iPhone’ lara iOS 14 ile Gelen Turuncu ve Yeşil Nokta!

AppleiOS 14 güncellemesi ile birlikte bir çok kullanıcı odaklı tasarlanmış özelliği bizlere sunuyor. Bunlardan bir tanesi de telefonun bildirim ekranında sağ üstte turuncu, yeşil noktaların belirmesidir. Bu çıkan noktaların tabi ki bir anlamı bulunmaktadır. Ancak bunların ne anlam taşıdığını bilmiyorsak, bu durum bize biraz garip gelebilir. Hangi durumda hangi noktanın çıktığını ve bu renklerin ne anlama geldiğine değineceğim..

Kullanıcılar, iOS 14 güncellemesi ile beraber ekranın üst tarafında şebekenin gösterildiği kısmın hemen üzerinde turuncu ve yeşil noktayı fark etmiştir. Gelen bu güncelleme ile beraber uygulamalar, artık izinsiz olarak iPhone kullanıcılarını izleyemeyecek. Peki, bu nasıl çalışacak?

iOS 14 ile Beraber Gelen Turuncu ve Yeşil Noktanın Sırrı

Apple’ ın Mac cihazlarında donanımsal olarak sunulan bu özellik, cihazlarda kamera açıldığında kameranın hemen yan tarafında bulunan LED vasıtasıyla bilgilendirme yapıyor. Yine aynı mantık iPhone cihazlarında da kamera açıldığını gösteriyor. Ancak iPhone cihazlarında bunun için ek bir donanım bulunmuyor. Yazılımsal olarak eklenen bir özellik olarak karşımıza çıkmakta. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, kendilerini izleyen bir uygulama var mı bu sayede görebilecek.

iPhone’ da Turuncu Nokta Çıktıysa Ne Anlama Geliyor?

Bildirim ekranında sağ üstte bulunan nokta turuncu renkte ise o zaman bir uygulama tarafından mikrofonunuza erişim sağlandığını anlayacaksınız. Tabi ki, mikrofona erişen her uygulama casus bir yazılım değildir. Örneğin Siri’ yi açtınız ya da bir görüşme yapacaksınız, yine aynı şekilde mikrofona erişim sağlanacak ve turuncu noktayla karşılaşacaksınız.

Ancak mikrofonu kullanacak herhangi bir uygulamayı çalıştırmadığınız halde, turuncu noktanın ekranda belirmesi bir uygulamanın sizden habersiz mikrofonunuza erişim sağlandığı anlamını taşımaktadır.

iphone-lara-ios-14-ile-gelen-turuncu-ve-yesil-nokta-1

Kontrol Merkezi ya da Gizlilik ayarları üzerinden hangi uygulamanın mikrofona erişim sağladığını anlayabilirsiniz.

iPhone’ da Yeşil Nokta Çıktıysa Ne Anlama Geliyor?

Nokta yeşil olarak ekranda çıkıyorsa, bu durumda mikrofon değil de doğrudan kameraya erişildiği anlamını taşımaktadır. Tabi ilk bakışta kameraya olan erişimin yine mikrofonda olduğu gibi casus yazılımlar olduğu düşünülmemelidir. Örneğin FaceTime ya da WhatsApp üzerinden görüntülü görüşme yapacaksınız, kameraya erişim sağlanacağından yeşil nokta ile karşılacaksınız.

iphone-lara-ios-14-ile-gelen-turuncu-ve-yesil-nokta-2

Ancak kamerayı kullanacak herhangi bir uygulamayı çalıştırmadığınız halde, yeşil noktanın ekranda belirmesi bir uygulamanın sizden habersiz kameraya erişim sağlandığı anlamını taşımaktadır.

Yine aynı Kontrol Merkezi ya da Gizlilik ayarları üzerinden hangi uygulamanın kameraya erişim sağladığını anlayabilirsiniz.

Mikrofona ya da Kameraya Erişim Sağlayan Uygulamalar Nasıl Anlaşılır?

Yeşil ya da turuncu noktalar ekranda görüldüğü zaman ekranı sağ üst köşesinden aşağı indirdiğinizde, kontrol merkezi üzerinde anında bilgi alabilisiniz. Tabi daha detaylı bilgiye ulaşmak içinse yenilenmiş Gizlilik menüsünü kullanabilirsiniz.

iphone-lara-ios-14-ile-gelen-turuncu-ve-yesil-nokta-3
iphone-lara-ios-14-ile-gelen-turuncu-ve-yesil-nokta-4
  • iOS 14 güncellemesi alan iPhone cihazınızdan “Ayarlar” a giriş yapın
  • Ekranı aşağıya doğru kaydırın “Gizlilik” e dokunun. Burada tüm uygulama verilerini görüntüleyebilirsiniz

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “iPhone’ lara iOS 14 ile Gelen Turuncu ve Yeşil Nokta! ” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

iOS 14′ te Siri’ yi Tam Ekran Olarak Etkinleştirme

iOS 14′ te Paylaşım Sayfasından Kişi Önerilerini Kaldırma

iOS 14′ te Gelen Çağrıları Tam Ekran Olarak Etkinleştirme

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.