MAC’ de Yerini Belirlemek için Fare İmlecini Salla Özelliği Çalışmıyor!

Mac
A+
A-
MAC’ de Yerini Belirlemek için Fare İmlecini Salla Özelliği Çalışmıyor!

MAC’ de Yerini Belirlemek için Fare İmlecini Salla Özelliği Çalışmıyor! Yerini Belirlemek için Fare İmlecini Salla Özelliği Nasıl Etkin Hale Getirilir? sorusuna cevap bulmaya çalıştık. İşte detaylar..

MAC‘ de ekran üzerinde mouse yeri kaybedildiğinde yerinin bulunması için mouse, sağa ve sola hızlı hareket ettirilmesi sonucunda imlecin büyümesi sağlanır ve bu sayede yeri öğrenilmektedir.

Daha önceleri ekranda mouse imlecinin nerede olduğunu göremediğimde, mouse’ u hızlı bir şekilde oynattığımda imleç büyüyor ve bu sayede fark edebiliyordum. Ancak artık imleç büyümüyor!” bu durumu eski haline nasıl getirebilirim? sorusuyla karşılaştım. Gelin beraber bu soruya yanıt bulmaya çalışalım..

mac-de-yerini-belirlemek-icin-fare-imlecini-salla-ozelligi-calismiyor-1

Aslında bu durum sadece MAC üzerinden değiştirilecek bir ayardan kaynaklanmakta. Kullanıcılar gerekli olan bu ayarı pasif duruma getirip, unuttuğunda bu durumu bir sorun olarak görebilmektedir. Aşağıdaki adımları uygulayarak, imlecin büyümesini ve bu sayede ekranda fark edilmesini sağlayabilirsiniz.

macOS’ de “Yerini Belirlemek için Fare İmlecini Salla” Özelliğini Etkin Hale Getirme

Mouse yerini belirlemek için imleci salla özelliğini kapatıp açmak;

 1. Öncelikli olarak Menü çubuğu üzerinden  simgesine tıklayın
 2. Daha sonra Sistem Tercihleri’ ne ve ardından Erişilebilirlik seçimine tıklayın
 3. Erişilebilirlik penceresinin sol tarafındaki menü içerisinden Ekran’ a ardından sekmelerden İmleç e tıklayın
 4. Ve ardından Yerini belirlemek için fare imlecini salla yazısının yanındaki kutucuğa tıklayarak, etkin hale getirin

Kutu tıklanıp etkin hale getirildiğinde, imlecin büyümesi ve buna bağlı olarak ta ekranda fark edilmesini sağlayabilirsiniz. Tekrardan devre dışı bırakılması istendiğinde de, yine yukarıda bahsetmiş olduğum adımlar takip edilerek “Yerini belirlemek için fare imlecini salla” yazısının yanında yer alan kutudaki seçili olan işareti kaldırmanız yeterli olacaktır.

Sonuç

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda “MAC’ de Yerini Belirlemek için Fare İmlecini Salla Özelliği Çalışmıyor!” işleminin nasıl yapılacağı bilgisini detaylı bir şekilde anlattık. Ayrıca dilerseniz, MAC’ te Caps Lock Tuşu Geç Tepki Veriyor Sorunu ve Çözümü” bu içeriğimize de bir göz atabilirsiniz.

Peki, siz paylaşmış olduğumuz bu yöntem hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmına yazarak, bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bu İçerikler de Size Faydalı Olabilir!

MAC’ te Mikrofonu Kapatma” haberini okumak için buraya tıklayın

Mac’ i Uyutmamak için” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

https://www.puttygen.net/

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Sena dedi ki:

  Paylaşımınız harika yalnız ben tam aksine bu özellik kullanmıyorum ?

  1. KILIC dedi ki:

   teşekkür ederim