Sessiz Mod, Rahatsız Etme ve Uçak Modu Arasındaki Farklar

Sessiz Mod, Rahatsız Etme ve Uçak Modu Arasındaki Farklar

Sürekli olarak yanımızda bulundurduğumuz adeta hayatımıza yön veren telefonlar, akıllı unvanını aldığından bu yana ihtiyaç duyabileceğimiz her türlü imkânı sağlamakta. Kullanıcı odaklı olarak tasarlanan akıllı telefonlar, telefonu sessiz konuma getirmek için bizlere üç farklı seçenek sunuyor. Tabi bu seçenekler arasında belirgin farklar bulunmakta. Peki, bu üç seçenek arasındaki farklar nedir?

 • Sessiz Mod
 • Rahatsız Etme
 • Uçak Modu

Sessiz Mod, bu üç seçenek arasındaki en temel ayardır. Gelen aramaların yanı sıra mesajlar ve tüm bildirim seslerini kapatmaktadır. Örneğin, telefonunuzu sessize almanız gereken durumlarda (toplantı, ders gibi) sessize alma tuşunu kaydırmanız yeterlidir. Sessize alma tuşu, herhangi bir ek işleme gerek kalmadan sessiz moda geçmeyi veya zil sesini açmayı sağlar. Kısacası bu mod sayesinde hiçbir şeyi duymazsınız. Zil sesini açmak veya kapatmak için Sesli / Sessiz anahtarını, titreşim seçeneklerini ayarlamak içinse ses ayarlarını kullanabilisiniz. Varsayılan olarak ister sesli ister sessiz modda olsun titreşim açık haldedir.

Rahatsız Etme, belirli kişi ya da kişilerle konuşulmak istenmediğinde, rahatsız edilmemek adına kullanılan önemli bir özelliktir. Bu özellik aktif hale getirilip, çağrı geldiğinde telefon sesi çıkmamaktadır. Cihaz bir nevi sessiz moda geçtiğinden, zilin sesi açık durumda olsa dahi ses çıkmamaktadır. (Örneğin; bir toplantıdasınız ve rahatsız edilmek istemiyorsunuz fakat önemli bir kişiden çağrı geldiği zamanda bunu duymak istiyorsunuz. Bu durumda bu modu kullanabilirsiniz)

 • Bu özellik sayesinde, maillerin yanı sıra mesajlar, sosyal medya iletilerini ve telefonunuzda bulunan tüm uygulamalardan gelen iletileri almaya devam edersiniz. Tabi bu iletileri alırken sizi rahatsız etmeden sessiz kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hem sessiz hem de rahatsız etme modunda, telefonunuz şebekeye bağlı kalır. Aramalar, mesajlar ve uygulama bildirimleri alırken, telefonunuz sessiz moddaysa bildirim sesleri çalmaz. Görmek için telefonunuzu manuel olarak kontrol etmeniz gerekecektir. Rahatsız etmeyin modunda olduğu gibi aynı, ancak burada belirli kişilere ve uygulamalara izin verecek şekilde özelleştirebilirsiniz
 • Telefonunuzda rahatsız etmeyin modu etkinse, ekran açılmaz ve LED de yanmaz. Bu mod, gece uyandırılmak istemiyorsanız, gece kullanılacak en kullanışlı moddur

Uçak Modu, cihazda bulunan (WiFi, Mobil Geniş Bant, Bluetooth, GPS ve NFC) tüm bağlantıları engeller. Ancak bu durum diğer işlemlerin kullanılmayacağı anlamına gelmez. Çevrimdışı oyun oynayabilmenin yanı sıra fotoğraflara bakabilir, müzik dinleyebilir kısacası ağ bağlantısı gerektirmeyen tüm işlemleri rahatlıkla yapabilirsiniz.

 • Mobil operatörde sinyal kalitesinin düşük olduğu noktalarda uçak modunu devreye alabilirsiniz. Bu sayede operatörün daha kaliteli bir bağlantı kurmak adına yapmış olduğu denemelerin önüne geçerek, cihaz şarjının çabuk tükenmesinin önüne geçebilirsiniz
 • Uçak modu açılarak şarja takıldığında, daha kısa sürede şarj olmasını sağlayabilirsiniz
 • Ayrıca yaşanılan herhangi bir ağ sorununda uçak modu açılıp-kapatıldığında tüm iletişim elemanlarını resetleyerek, kısa bir zamanda sıkıntının üstesinden gelebilirsiniz

Her üç özellik de birbirinden çok farklı olduğu için kullanım durumları da farklı. Sessiz mod, herhangi bir istisna veya zamanlama oluşturmadan her şeyi susturmak istediğinizde kullanılır. Rahatsız etme modu, istisnalar önemli bir rol oynadığında kullanılır. Örneğin, telefonunuzu gece bu modda çalıştırırsanız, sabahları alarma izin verebilirsiniz. Benzer şekilde, acil durumlar için belirli kişileri beyaz listeye ekleyebilirsiniz. Son olarak, arama modundan ve internetten bir ara vermeniz gerektiğinde uçak modu yardımcı olur. Cihaz, herhangi bir hücresel şebekeye bağlı olmayacağından bataryadan tasarruf etmeniz gerektiğinde de bu özelliği kullanabilirsiniz .

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “Sessiz Mod, Rahatsız Etme ve Uçak Modu Arasındaki Farklar” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Bu İçerikler de Size Faydalı Olabilir!

Akıllı Telefonum Neden Yavaş Şarj Oluyor! haberini okumak için buraya tıklayın.

Kapalı Olan Telefonun Alarmı Çalar mı? haberini okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. selim dedi ki:

  konuyu çok güzel özetlemişin, eyvallah