Telefonumda Hangi Uygulamalar Kamera Kullanıyor

A+
A-
Telefonumda Hangi Uygulamalar Kamera Kullanıyor

Sürekli yanımızda bulundurduğumuz akıllı telefonlar, ihtiyaç duyabileceğimiz her türlü imkanı bizlere sağlamakta. Telefonlara mutlaka oyun ya da uygulama yüklemişizdir. Bu uygulamalar, yükleme anında bizden birçok izin isterler. Gerekli izinler istenir ama uygulamayı yüklemek istediğimizden ya da dikkatimizden kaçtığından izin verebilmekteyiz. Tabi belli bir zaman sonra şu soru aklımıza takılır. Acaba telefonumda hangi uygulamalar, kamera kullanıyor diye. Gerekli kontroller yapıldığında ise pek çok gereksiz uygulamanın kameranıza erişimi sağladığını göreceksiniz.

Yüklenen her uygulama telefonunuzda bulunan özellikleri kullanabilmek için izin istemek üzere bir bildirim gönderir. Gelen bu isteği Onayla diyerek kabul edebilir ya da Reddet seçerek izin vermeyebilirsiniz. Ayrıca verilen bu izinleri telefonunuzun Ayarlar’ ından değiştirebilirsiniz. Nasıl mı?

Telefonumda Hangi Uygulamalar Kamera Kullanıyor, Nasıl Öğrenebilirim?

  • Öncelikli olarak telefonunuzdan Ayarlar uygulamasını açın ve ardından Uygulamalar seçeneğine dokunun. (Bu sayede telefonda yüklü uygulamaların listesi karşınıza gelecektir)
  • Uygulamalar penceresinde sağ üst köşede bulunan üç noktaya dokunun
  • Açılan pencerede İzin yöneticisi‘ ne dokunun ve buradan Kamera‘ yı bulun (Burada uygulamaların kaç tanesinin kamerayı kullandığını göreceksiniz)
  • Bu uygulamaların hangisinin kamerayı kullandığını görmek içinse Kamera bağlantısına dokunun
  • Kamerayı kullanan ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz uygulamalar için kamera erişimini, uygulamaların hemen yan tarafında bulunan anahtarı pasif yani kapalı durumuna getirerek kapatın

Not:

  1. Bazı uygulamaların kamera erişimini devre dışı bırakırken, “Bu izni reddederseniz cihazın temel özellikleri beklendiği gibi çalışmayabilir” uyarısıyla karşılaşabilirsiniz, yine de kapatmayı deneyin
  2. Sadece zaman zaman kamera kullanımına ihtiyaç duyuyorsanız, kullanılmak istendiği zaman kamera erişimine izin verin. Kullanılmadığı zamanlarda ise erişim izinlerinden uygulamanın kameraya erişimini kapatın

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “Telefonumda Hangi Uygulamalar Kamera Kullanıyor” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Bu İçerikler de Size Faydalı Olabilir!

Android’ te Yeni Yüklenen Uygulamaların Kısayol Oluşturmasını Engelleme” haberini okumak için buraya tıklayın

Android’ te Ekran Kapanma Süresi Nasıl Değiştirilir?” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.