Wi-Fi Parolası Komut Satırından Nasıl Öğrenilir?

Wi-Fi Parolası Komut Satırından Nasıl Öğrenilir?

Sosyal medya platformu, interaktif banka işlemleri veya mail ortamı derken neredeyse tüm iletişim araçlarında şifre kullanmaktayız. Güvenlik düşünüldüğünde farklı noktalar için oluşturulacak ayrı şifreler fayda sağladığı gibi bazen de sıkıntılı durum oluşturabilmektedir. Nasıl mı? “Şifreyi unutmak gibi“.

Günlük yaşamda kullandığımız şifrelerin zihnimizi meşgul ettiği bir gerçek. Daha önceleri bilip te bilgisayarınızda kullandığınız wireless şifresi ile cep telefonundan veya başka bir bilgisayardan bağlantı kurmanız gerektiğinde, şifre unutulduğundan kitlenip kalmaktasınız. Bilgisayarınızla Wi-Fi ağlarına bağlanıyorsanız, işletim sisteminiz genellikle bağlandığınız ağların parolasını kaydeder. Böylelikle aynı parolayı her defasında tekrar girmekten kurtulmuş olursunuz. Peki parolayı unuttuysanız ve kayıtlı parolayı öğrenmek istiyorsanız, bunun bir yolu var mıdır?

Tabi ki bir yolu bulunmaktadır. Daha önceleri oturum açılan Wi-Fi ağının şifresini Windows’ ta öğrenebilmek için;

 • Klavye üzerinden “Windows tuşu ile R tuşu” na aynı anda basın ve “Çalıştır” penceresini açın.
 • Gelen pencerede “” bölümüne “cmd” yazarak “Tamam” tuşuna basın
 • Karşınıza “Komut İstemi” penceresi gelecektir. Buraya “netsh wlan show profiles” komutunu girip, “Enter” a basın
 • Gelen kısımda o an için bağlı olmadığınız ama kullandığınız bilgisayar üzerinden daha önce hangi Wi-Fi ağlarına bağlandıysanız, tüm liste şeklinde burada görüntülenecektir
 • Daha sonra “netsh wlan show profile name=ağkimliği key=clear” komutunu girin. Burada “ağ kimliği” yazılı olan yere yukarıdaki listede gördüğünüz şifresini öğrenmek istediğiniz kablosuz ağ kimliğini oraya yazarak, “Enter” tuşuna basın
 • Key Content” in hemen karşısında yazan kısım sizin Wi-Fi ağınızın şifresidir

Yukarıda bahsetmiş olduğum adımları uygulayarak Wi-Fi şifresini öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. odevvebilim dedi ki:

  çok teşekür ederim ben yaprak size bayılıyorum…

  1. KILIC dedi ki:

   Teşekkür ederim