iPhone ve iPad’ te Koyu Modu Açmanın Farklı Yolları

iOS
A+
A-
iPhone ve iPad’ te Koyu Modu Açmanın Farklı Yolları

Koyu tema yani diğer bir değişle karanlık mod özelliği, günümüzde akıllı telefonlar dahil olmak üzere birçok geliştirici tarafından kullanılıyor. Sosyal medya platformlarının çoğu koyu moda sahip ve bunlar iPhone koyu mod ile eş zamanlı olarak açılıp kapanabiliyor. Koyu mod ile açık mod arasındaki geçişi sağlayabileceğiniz bu özelliğe ulaşılabilecek farklı yolların olduğunu biliyor muydunuz?

Siyah Tema, Karanlık Mod, Karanlık Tema, Gece Modu, Dark Mode olarakta bilinen Koyu Mod özelliği, yazı ve fotoğrafların dışında kalan ekrandaki renkleri siyaha yaklaştırarak hem pil tasarrufu sağlıyor hem de gözlerin daha az yorulması sağlandığından göz sağlığını koruyor.

1- Denetim Merkezi Üzerinden Açabilirsiniz

  • Öncelikli olarak Ayarlar‘ a ve ardından Denetim Merkezi‘ ne dokunun
  • Daha Fazla Denetim” başlığı altında yer alan “Koyu Mod” un yan tarafında bulunan “+” simgesine dokunarak, Dahil Edilen Denetimler‘ e alıyoruz
Koyu-Mod-Denetim-Merkezi-1
  • iPhone ya da iPad’ de Denetim Merkezi’ ni açtığınızda Koyu Mod açma / kapama butonunun burada yer aldığını göreceksiniz
Koyu-Mod-Denetim-Merkezi-2

Denetim Merkezi’ ne eklenen bu düğme sayesinde koyu mod ile açık mod arasındaki geçişi daha hızlı sağlayabilirsiniz.

2- Ayarlar Bölümünden Açabilirsiniz

  • Öncelikli olarak Ayarlar‘ a ve ardından Ekran ve Parlaklık‘ a dokunun
  • Daha sonra karşınıza gelen ekrandan Koyu Mod‘ u seçebilirsiniz

Eğer özelliğin akşamları otomatik olarak devreye girmesini istiyorsanız, yine bu bölümden Otomatik seçeneğini tercih ederek aktif hale getirebilirsiniz.

3- Denetim Merkezi Ekran Parlaklık Ayarı Üzerinden Açabilirsiniz

  • Sık kullanılan ayar ve uygulamalara erişim sağladığımız Denetim Merkezi (Control Center) ulaşmak için; cihazın ekranını yukarıdan aşağıya doğru indirin
  • Daha sonra Ekran Parlaklık ayarına uzun süre basılı tutun
  • Sonrasında özelliği açmak için karşınıza gelen ekranın sol alt köşesinde Koyu Modu aktif hale getireceğiniz simgeye dokunun

Bu bölümden Koyu Mod özelliğini pratik bir şekilde açıp kapatabilirsiniz.

4- Siri Yardımı ile Açabilirsiniz

Cihazınızda Siri etkinse, Siri’ den Koyu Modu açmasını veya kapatmasını isteyebilirsiniz. Bunun için Siri’ ye “Hey Siri Koyu Modu açar mısın / kapatır mısın?” demeniz yeterli olacaktır.

Denetim-Merkezi-Koyu-Mod

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “iPhone ve iPad’ te Koyu Modu Açmanın Farklı Yolları” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

Bu İçerikler de Size Faydalı Olabilir!

iPhone Denetim Merkezi’ ne Koyu Mod Butonu Ekleme” haberini okumak için buraya tıklayın

iOS 14.2 ile Birlikte Shazam Denetim Merkezine Geldi!” haberini okumak için buraya tıklayın

iPhone’ da Uygulama İçerisinde Denetim Merkezine Erişemiyorum!” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.