MacBook’ da Aynı Anda Birden Fazla Dosya Seçimi

Mac
A+
A-
MacBook’ da Aynı Anda Birden Fazla Dosya Seçimi

Yıllardır Windows işletim sistemini kullanan birisinin bildiği bütün alışkanlıklarını bitirip, yeni bir sisteme  (Windows -> MAC) geçiş yapması oldukça radikal bir karardır. Tabi alışkanlıklardan vazgeçmesi de kolay bir durum değildir. Apple’ ın MAC ürünlerini kullananlar için işlerine yarayacak, muhtemelen herkes tarafından bilinen ya da hiç bilinmeyen bir ipucuna değinmek istedim. İçeriklerimizin bugünkü konusu; “Windows’ ta birden fazla dosya seçimi için CTRL tuşu kullanılıyorken, bu seçim için Mac’ te kullanılan tuş hangisidir?

Bu işlem aslında oldukça basit bir işlemdir. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda CTRL tuşuna benzer. Mac klavyesinde boşluk tuşunun hemen sol tarafında yer alan bu tuş Command (CMD) ya da komut tuşu olarak bilinmektedir. Mac’ te birçok klavye kısayolu Command tuş kombinasyonu kullanılarak gerçekleştirilir.

MacBook’ da Aynı Anda Birden Fazla Dosya Seçimi

Command tuşuna basılı tutup, seçmek istenilen öğeler üzerinde sol tıkladığınızda birden fazla öğenin seçimini rahatlıkla gerçekleştirmiş olursunuz.

Macbook-Command-Tus-1

MacBook’ da Yan Yana Bulunan Birden Fazla Dosya Seçimi

MacBook’ da yan yana bulunan birden fazla dosyanın seçimi için Command tuşunun kullanımına gerek yoktur.

Öncelikli olarak ilk dosyanın seçimini yapın ve SHIFT tuşuna basılı tutun. Daha sonra son dosyayı seçin ve SHIFT tuşunu bırakın. Yapılması gereken işlem oldukça basittir.

macbook-shift-

Bir de bu yöntem kadar kullanışlı bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu yöntem ise;

Mouse’ un sol tuşu basılı durumdayken bir pencere çizdiğinizde birden fazla öğenin seçimini gerçekleştirmiş olursunuz.

MacBook’ da Tüm Dosyaların Aynı Anda Seçimi

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda CTRL + A tuş kombinasyonu kullanılarak klasör içerisindeki tüm dosyaların seçimi gerçekleştirilir. Bu işlem MacBook’ da aynı Windows’ da olduğu gibi Command + A tuşlarına aynı anda basılması ile klasör içerisindeki tüm dosyaların seçimini gerçekleştirecektir. 

Macbook-Command-Artı-Tusu

MacBook’ da Birden Fazla Öğe Seçiliyken Bir Öğenin Seçimi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

MacBook’ da birden fazla öğe seçiliyken yalnızca bir dosyanın seçimini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu işlem için yine Command tuşuna ihtiyacınız olacaktır. Command tuşu basılı durumdayken seçimini kaldırmak istediğiniz öğeye sol tıklamanız yeterli olacaktır.

Merak ettiğiniz tüm konulara sitemizin arama alanını kullanarak ulaşabilirsiniz. “MacBook’ da Aynı Anda Birden Fazla Dosya Seçimi” konusuna yönelik paylaşılan bilgi umarım yararlı olmuştur.

MAC’ te Sistem Tercihlerine Ulaşmanın Hızlı Yolu” haberini okumak için buraya tıklayın

MAC’ te Caps Lock Tuşu Geç Tepki Veriyor Sorunu ve Çözümü” haberini okumak için buraya tıklayın

Mac’ te Dosya veya Klasörü Yeniden Adlandır” haberini okumak için buraya tıklayın

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

KILIC
KILIC
Internet, bilgisayar, yazılım, donanım ve mobil dünyaya dair aklınıza gelebilecek teknolojik gelişmeleri bulabileceğiniz konuları içinde barındırmakta. Teknoloji dünyasındaki haberleri, sistemle ilgili bilinmesi gerekenleri özgün anlatımlar ile sunmaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.